Uzmanlardan 10 Years Challenge Akımı Uyarısı

 

 

Sosyal medyada hızla yayılan "10 Years Challenge" benzeri popüler akımların veri güvenliğinde bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiği bildirildi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "Selfie, Ice Bucket Challenge, Kiki Dansı ve Falling Stars akımları gerek Türkiye'de gerekse dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edildi. Fakat '10 Years Challenge'ın da aralarında bulunduğu akımların hepsini masumane bir şekilde görmek günümüz dünyasıyla pek örtüşmüyor" dedi.

 

Uzmanlar, dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen  "Selfie", "Ice Bucket Challenge", "Kiki Dansı" ve "Falling Stars" gibi akımlara  eklenen, kullanıcılarının 10 sene önceki fotoğraflarıyla şimdiki hallerini  paylaştıkları "10 Years Challenge" akımına katılım sonucunda elde edilen bazı  verilerin (data) reklamcılık faaliyetleri, yüz tanıma ve yapay zeka için de kullanılabileceğini kaydetti.

 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali  Murat Kırık, sosyal medyanın gelişim  göstermesiyle sanal ortamda birbirinden farklı akımlar meydana gelmeye başladığını belirtti.

Bu akımların özellikle gençler arasında hızla yayıldığını kaydeden  Kırık, "Selfie, Ice Bucket Challenge, Kiki Dansı ve Falling Stars akımları gerek  Türkiye'de gerekse dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edildi. Fakat  10 Years Challenge'ın da aralarında bulunduğu akımların hepsini masumane bir  şekilde görmek günümüz dünyasıyla pek örtüşmüyor." dedi.

Kırık, "10 Years Challenge" akımının sosyal medyada moda hale  geldiğini, "#10yearchallenge" etiketiyle milyonlarca fotoğraf atıldığını  belirtti.

Facebook'ta başlayarak, Instagram ve Twitter'a yayılan akımın özünde  kullanıcılarının 10 sene önceki fotoğraflarıyla şimdiki hallerini paylaşmalarının  yattığını hatırlatan Kırık, şöyle devam etti:

"Sosyal medya üzerinde milyonlarca takipçisi bulunan ünlüler,  sanatçılar, sporcular, oyuncuların da dahil olduğu bu akıma yönelik paylaşılan  içerik oranı 20 milyonun üzerine çıkmış durumda. Birçok akımın ortaya çıkış  nedeninin altında birbirinden farklı sebeplerin yattığını söyleyebilmek mümkün.  Ön kameralı akıllı telefon taleplerinin artırılması için selfie, araba  satışlarının ivme kazanması için sunulan 'Kiki' dansı bu örneklerden sadece  birkaçı.

Fakat sosyal medyanın narsistik ve hedonist yapısı bilgi hırsızlığı ile  veri güvenliği tehdidini meydana getiriyor. Kullanıcıların geçmiş yıllara dair  fotoğraflarını belirli bir etiket aracılığıyla paylaşması, sınıflandırmayı  kolaylaştırmakta ve bu durum sosyal ağlardaki yüz tanıma sistemine doğrudan katkı  sağlamaktadır. Milyonlarca kullanıcının fotoğraflarını paylaşarak bu ağlara katkı  sağlaması akıllara birtakım soru işaretleri de getiriyor. Özellikle Facebook'ta  ortaya çıkan bu akımın yapay zeka ile bağlantısı tartışılıyor. Facebook'un reklam  ve benzeri sebeplerle dolaylı yollarla veri topladığı zaten biliniyor."

 

"#10yearchallenge ile birlikte Facebook'un yapay zeka sürecinin  gelişim göstereceği, bu sayede kullanıcı profillerinin hızlı bir şekilde  analizinin sağlanacağı, dolayısıyla sigorta ve sağlık şirketlerinin bireysel  reklam gönderebileceği düşünülüyor. Hedefli reklamcılık açısından bu olay oldukça  dikkati çekici. Kısacası e-ticaretin ve internet ortamındaki sanal satış  artışının varlığı düşünülürse bu akım sosyal ağlar için bulunmaz bir nimet.

 

 

 

Sosyal Paylaşım & Yorum