İnstagram

 

 

Amerika’da aşı konusu ülkede iki farklı kutup oluşturdu. Sosyal medyada aşılarla ilgili yanlış haberler veya gerçek olmayan etkiler paylaşılmaya devam ediyor.

Bu duruma sessiz kalmayan Facebook ve Instagram yanlış bilgileri silme kararı aldı!

 

 

Facebook ve Instagram yanlış bilgileri silecek!

 

 

BBC, dünya genelinde kızamık hastalığının hızla artmaya devam ettiğini ve ölümle sonuçlanan birçok kızamık hastası çocuğun raporlarını açıkladı. Aşının yaptırılması gerektiğini vurgulayan raporlar, kızamık hastalığının önemini de gözler önüne serdi.

Sosyal medya ise farklı haberlerle çalkalanmaya başladı. Amerika’da bulunan bazı aşı karşıtı gruplar sosyal medyada doğru olmayan bilgiler paylaşmaya başladı.

Aşı yaptırmak otizme sebep oluyor, aşılar güvenli olmayan toksinler içeriyor gibi birçok farklı iddia ile sosyal medyada dikkat çekmeye çalıştılar.

 

Birçok insanın bu bilgileri okuyarak çocuklarına aşı yaptırmaktan vazgeçtiği ve kanıtlanmamış olan bilgilere inandığı ortaya çıkmasının ardından Facebook ve Instagram için önemli kararını açıkladı.

Şirket, hem haber gruplarını hem de arama sekmesinde ki aşılarla ilgili yanlış bilgilendirme yayan sayfaların sıralamasını düşürecek. Aynı zamanda Instagram keşfet veya hashtag sayfalarında bu içeriklerin gösterilmesine izin verilmeyecek.

Şirket ayrıca, aşılarla ilgili yanlış bilgi içeren reklamları reddedecek ve “aşı tartışmaları?” gibi ilgili hedefleme seçeneklerini kaldıracak.

Ayrıca şirketin açıklamalarına göre, bu yaptırım sadece aşı konusu için değil global anlamda insanları bilinçsizce bilgilendirme içeren tüm sayfaları etkileyecek. Bu sayfaların araştırılması için çalışmalara kısa süre içerisinde başlanması bekleniyor.

 

 

Facebook

 

 

KAYNAK : SHİFT DELETE

Sosyal Paylaşım & Yorum