Google ile Rekabet Kurumu arasında haksız rekabet sebebiyle yaşanan gerilimin sonucunda, Google iş ortaklarına ve kamuoyuna yaptığı duyuruda bundan sonra Türkiye’de piyasaya sürülecek olan Android işletim sistemini kullanan telefonlara Google servisleri için lisans vermeyeceğini açıkladı.

Buna göre alınan kararın uygulanmaya başladığı andan itibaren Türkiye’de piyasaya sürülecek olan cihazlarda Google servislerini kullanmak mümkün olmayacak. Android kullanıcısı olan her akıllı telefon sahibi için büyük önem teşkil eden Google servisleri ise şöyle: Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music. Halihazırda piyasada olan ve kullanılan Android’li telefonlar ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Google ile Rekabet Kurumu arasında yer alan haksız rekabet soruşturması, Yandex’in 2015 yılında Google’ı Rekabet Kurumuna şikayet etmesiyle başlamıştı. Buna göre Google’ın Android’li telefonlarda Google arama motorunu varsayılan olarak sunması şikayetin temelini oluşturmuş ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine hükmedilmişti.

 

 

Verilen cezaya karşı Türkiye’deki yeni cihazlara lisans verilmeyeceğini açıklayan Google’ın bu kararı ne zaman yürürlüğe koyacağı henüz net değil.

 

Sosyal Paylaşım & Yorum